Serbestî, mafê herî bingehîn ê mirovî ye, lê kurd jê bêpar e.


[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]

Kurd ve Kurdistan siyaseti karmaşık bir şekilde birbirlerini suçlamaya devam ediyor!

Nivîsevan / Yazan: Îsmaîl Girikî  
Demjmêr / Tarih: 14.08.2013  08:03:02

Kurd ve Kurdistan siyaseti  karmaşık bir şekilde birbirlerini suçlamaya devam ediyor!

Silopi Belediye Başkanı KCk  gibi düşünmediğı için tarafında kaçırılmıştı,

Sêmalka Sinır Kapısı kapalı mı açık mı?

Kurd ulusal Kongresinin  hazırlık toplantıları devam ederken, Kurdistan bölgesel yönetimi ve aynı zamanda Kongrenin ev sahibi ve yöneteni Mesud Barzanî b 3 kişilik Kongre sekreteryasına Batı Kurdistan´daki 450 Kurd  akibetini arastırması icin bir komisyonun korulmasını istedi. (8.8.2013)

Tam üçüncü gününe kadar Mesud Barzaninin bu acil kodlo istek ve mesajı Kendi resmi Kurdistan başkanlık sitesindede dahi yer vermemiştı. 9.8.2013 tarihinde  Barzani´nin isteği üzerine Kongre azırlık komitesinin Üyelerinden Kemal Kerkuki (PDK) ve Sadî Ahmed Pîre(YNK) den uluşan heyeti KCK konsey başkanı Cemil Bayık´ın ayağına acele günderivedi.

Niye Mesud Barzani bu beklenmedik kararı aldı? PDK başkanlik kurumunun üyesi Olan Ali Awni ; „Cemil Bayik  tarihte herzaman Kurd halkının birliğine karşı olmuş bir kişidir“ dedi . Kurd halkına karşı olan bir kişi dedikleri KCK konsey Başkanı Cemil Bayik´tan söz ediyorum.

Ve işte o Kurd halkı´nin birliğine karşi sörekli olan kişinın ayagına günderen Mesud Barzanî Kurd ulusal Kongrenin hali hazırda yöneten ve idare eden şahsiyettir.

PDK-El Part genel sekreteri Abdulhakim Beşar 3.8.2013 tarihinde başina verdiği çok anlamlı bir mesajı jethizıyla yayına geçildi. PDK sekreteri,  3500 silahlı eğtimi almış bizim pêşmergelerimiz hazır halde beklemektedir. Batı Kurdistanı savunmak için PYD ile beraber Kurd halkını savunmaya bizede izin vermelerini bekliyoruz“ dedi.
Ama gene Hewlêrde karagah kuran Beşar Esadın yardıncısı KCK/PYD nin başkanı Salih Müslim, Biz hiç bir pêşmerge gücünü istemiyoruz. Kimseye savunmak için herhangi bir ihtiyacımız yoktur“ dedi.

Şimdi ne olucak?

El Nusra ile El Kaide Kurdlere karşi onlara güre temizlik harekatına başlamış, PYD ise Esadin askeri depoların anahtarlar ile askeri malzeme taşımaya  bir yıl önce başlamiş bile.

PYD ve Babası KCK Batı Kurdistanı kurtardık, artık halkımız özgürdür , herşey gülüstanlık ve asayış isbaşında. Kutlamasıni dahi  birinci yılını kutlamıştı. Ama öyle bir şeyin olmadığı herkez tarafından bilinen bir gerçek varki, PYD yalandan öteye Kurd halkını kandırmadan başka bir şey deyildi.


Kandil ´de Vize almaya giden PDK ve YNK ye dönelim. Bu giden heyet artık pêşmerge resmi elbiseleri ile KCK/MHP dairesinin konsolosluk işlemlerinin gürgüğü  misafirhanesinde Karşılıklı uturmaya başladılar. Bu pêşmerge elbisesi ile Vize almaya giden heyete bana öyle geliyordu ki,  Mesud Barzanî adına; „siz bize 3500 silahli Kurd pêşmergeleri´ninin Batı Kurdistana savunması için sınırda öte tarafına geçişine izin vermediniz, bundan  10 önce iddia edildiği gibi 450 Kurd sifilin El Nusra ile El Kaide tarafından katletmesini araştırması için Kongra Netewi bünyesinde bir komisyonu uluşturup, yerinde iddayi araştırmak istemektedir, isteklerini arz edilir“ dediler.

Çıkışında Kerkuki açıklamasında, ikiyönlü konuşuyordu, Bayik Komisyonun olabilir ama pek isteklide gürünmüyordu.

PKK nin yayın organı Konumundaki Anf ise bu konuya hiç deyinmedi, sadece PDK ve YNK heyetleri KCK konsey Başkanı Cemil Bayık ´ı Kandilde ziyaret etti, ama hic bo korulmak istenen acil Batı Kurdistan için kurulmak istenen Komisyona  deyimmedi. Oysa PDK ve YNK Vize almak için gitmişlerdi. KCK isteksiz.

12.8.2013 saat 11:00 da Hewlêr de Kongrenin bunyesinde bati Kurdistanda Katliam iddialarını incelemek için verilen toplama vaktini, toplamayinca bu sefer Toplantıyi gecenin (21:00) 9´na ertenemişti. Daha sonara PKK nin basını Barzni´yi adeta yalanlar şeklinde haberler vermeye başladı. Örneğın dün (13.8.2013) tarihinde, „Barzani´nin  kongre azırlık  komitesinde Bati Kurdistanda katliamı araştırması için bir  komisyon kurulup iddasınin aksine, El Parti dahi  toplantıda Katliam var dedi ve böylece Mesud Barzaniyi yalanlamış oldu. Kongre bünyeside Kurlumak istediğı araştırma komisyonu için bir araya gelen siyasi yetkililerin hemen heme çoğu Katliam yapılmış düşüncesinde“ hemfiridiler.“


Mesud Barzniye gene Hewlêer´de Kargah Kuran Beşar Esad´ın Batı Kurdistandaki seksiyonun(PYD) elemanı Salih Müslim Mesud Barziye cevaben; „Kimse burda bos şarkaılar söylemeye kalmasın, bizim orda kendimizi kuruyabilecek kuvvetimiz vardir ve hiç bir pêşmerge gücün girişine izin vermeyiz ve gerekte yoktur“ dedi.

Kurd ulusal Kongre´sinin azırlık komisyonu tarafında Barzani´nin çağrısı duğrultusunda 7 Kişilik bir komisyon kurdu. Ve bu Komisyon KCK/PYD nin iddialarını araştırmak için Batı Kurdistanda incelemelerde bulunacak, Kurd halkına karşı katlıamın olup olmadığını inceledikten sonra bir rapor hazırlayıp Kongre hazırlık komisyonuna sunması bekleniyor.

Şimdi bu Komisyonun gitmesini bekliyoruz biz milletçe,

Gerkirse Güç de kolanırız dedi Mesud Barzani. KCK bu mesajın nereye ve neiçin verildiğıni anlamişti.Ama buna pek aldırıs edeceklerini hiç sanmiyorum.

Önceki gün toplanan Kongre´nin hazırlık komisyunu, KCk ve onalra bağlı katılımcılardan sınırdaki Sêmalka kapısının açılmasını istemişti. PDK ve her iki TV leri israrla Sêmalka Kapısı açıktır, Sadece PYD´ni ticaretine kapalıdır diyorlar.

Dedimya Kurd siyaseti Arap saçına dömüş bulunmaktadır.Kongre hazırlik komisyonu başka çaliyor, dışarda bir başka alem?! YNK bir taraftır, dışarda bir taraftır.

Pazartesi günü Hewlêrde  Batı Kurdistan katliami yerince incelemek için kurulan komisyon. YNK Kurdistan Partamentosunda acilen Sêmalka kapışıni incelemek için bir komisyon kurdu. Komisyon adına Goran Azad Sêmakla sinir Kapısıni yerinde dürmek istiyoruz. Kurdistan ile Batı kurdistan arasındaki kapı kapalımı yoksa gerçektende açıkm   yoksa kapalımı.

Parlamenterê Yekîtiya Nîştîmanî ya Kurdistanê (YNK) Goran Azad ji Rûdawê re ragihand: “Me wekî endamên YNKê yên li parlamentoya Kurdistanê lijneyek dirûst kiriye. Ev lijne wê serdana dergehê Sêmalka yê navbera herêma Kurdistan û rojavayê Kurdistanê bike.”  YNK li 5 milletvekili tevtişe çıkmişbulunmaktadır. “Armanca serdana me ya ji bo wî dergehî ew e ku gelo dergeh vekiriye yan na. Em dixwazin bi çavê xwe rastiyan bibînin.”.

YNK  Kurdistan Parlamentosunda bir komisynun kurup 5 kişilik parlamenter heyeti ile bugün Sêmalka sınır kapısında yerinde incelemelerde bulundu. Bu ne anlama geliyor peki? YNK PDK den inanmadığı için. Oysa PDK ya bağlı bütün Gürsel be basını sürkli, Sêmalka kapısının açik olduğun, sadece PYD nin ticaretine musade etmediğıni açıkliyorklar.

Rêveberê Deriyê Sêmakla Şewket Berbihari dibêje tucaran deri nehatiye girtin û daima vekiriye. Îrojî 27 TON  xwarin derbazê rojavayê Kurdistanbu.

Sêmalka sınır kapısı hiçbir zaman kapalı olmadı, daima açık tutulmuştur. Bugünda 27 ton ihtiyaç malzemesi geçmiştir. dedi.
Bir başka konuya da dikkat çekmek istiyorum.  Türk basını bize gene bu hatırlatmayı yaptı.

KCK  tarafından Silopi belediye başkanı Hüsnü Yıldırım, hala serbest bırakılmadı.3 aydan beri kendileri gibi düşünmediğı için kaçırılmıştır .

PKK tarafından yaklaşık 3 ay önce kaçırılan Silopi Belediye Başkanı Hüsnü Yıldırım, hala serbest bırakılmadı. Yıldırım'ın BDP'li meclis üyeleri tarafından başkanlık görevinden de düşürüldüğü öğrenildi. Yıldırım'ın yerine Silopi Belediye Başkan Vekili olarak Abdülkerim Sönmez getirildi.

Silopi Belediye Başkanı Hüsnü Yıldırım'ın 6 Mayıs 2013 tarihinde PKK tarafından kaçırılmasından sonra ailesi, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve Şırnak İnsan Hakları Derneği'ne başvurdu. Ancak bugüne kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu'nun KCK kapsamında tutuklanması üzerine belediye meclisinde seçim yapılmış ve Yıldırım başkanlığa getirilmişti. Ancak PKK, Yıldırım'ın başkanlıktan ayrılmasını, kendi istedikleri bir ismin onun yerine geçmesini istedi. Yıldırım bunu kabul etmeyince, BDP, hiçbir gerekçe göstermeden Yıldırım ile bazı meclis üyelerini ihraç etti. Ardından da Başkan Yıldırım ile bazı meclis üyelerinin evlerine bomba atıldı. Geri adım atmayan Yıldırım, Kuzey Irak'a yaptığı ziyaret sırasında kaçırılarak Kandil'e götürüldü.


Kuzey Irak deniliyor. Hüsnü Yıldırım kendi başınamiydi? Bilindiği gibi bir belediye başkanı orayı ziyaret ettiğinde onu kuruyorlar. Nasıl olduda Silopi belediye Başkanı Zahodan kaçırılip Kandile gütürdüler? Bu soru cevap bekliyor.


Kurd siyaseti işte,
Bir Belediye Başkanı KCK/  genel kurmayin /Ergenekon sifil üyelikten dolayi  Türk devleti tarafında yakalayıp hapishanesinde. Bir diyer Belediye Başkanı da Kemalist KC´ nin hapishanesinde. Kahrolsun bu ihanete
Îsmaîl Grikî
14.8.2013


Bersivan / Yanıtlar :

[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]


Serbesti Web / 2003 - 2013
E-mail: serbestiyakurdistan@hotmail.com