Serbestî, mafê herî bingehîn ê mirovî ye, lê kurd jê bêpar e.


[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]

Biz sadece bağımsızlığı alkışlar ve ona pişdarlık ederiz..

Nivîsevan / Yazan: Kenan Fani Doğan  
Demjmêr / Tarih: 18.11.2013  03:57:06

Diyarbekir ziyaretinin tek olumlu yanı Tevgera Ciwanên ile Hak Par'ın kürt bayraklarıyla alanda yer almasıydı. Bu iki organizasyonu eşitleme hatasından sakınmak için Tevger'in bağımsızlıkçı ve o ölçekte kürdistancı bir aksiyon olduğunun altını çizerek teslim etmek gerekiyor.

Tevger'in eksikliği, tam da "biz siyasette ağabey kabul etmiyoruz" demişken Kuzey'in büyük ağabey olduğunu unutarak küçük kardeşin ağabeyliğine iltifat etmiş olmasıdır. Bu küçük kardeş Güney, Türkiye'yi "büyük ağabeyi" olarak kabul etmektedir. İkincisi, Tevger'in bilinçli bir şekilde tavırlı olduğu türkiyeciliğe karşı olması şöyle dursun, Güney hükümeti türkiyeciliğe destek verir bir stratejik tercih yapmıştır.

Tevger, hem kendini takdimine, hem de "ağabeylerden sakınma" taahhüdüne ters düşen bu tavrını düzelttiği ölçüde kendi için gelişme imkanlarını genişletecektir. Aksi takdirde küçük kardeşin küçük kardeşi kalmaya ve bizlerin ağabeyliğimizi aşamamaya düçar olurlar. Dikkate alacakları umudu besliyorum ve başarılı olmalarını diliyorum.

***

Bazı kof insanlar varki kendimiz yüceltir, sonra umduğumuz gibi çıkmadığında hayal kırıklığına uğrarız. Kürtlerin sanatçıları, aydınları, siyasetçileri hep bir ağızdan "türkiyeci" kesildiler.

Alın Öcalan'ın 30 yıl önce bağımsız devlet demesiyle bugün Misak-ı Milli demesini kısaslayın; iki yüzlü bir siyasetçi görürsünüz.

Alın Şivan'ın "Kinem" demesiyle basın toplantısında  söylediklerini kıyaslayın; iki yüzlü bir sanatçı görürsünüz.

Kimileri bu iki isme Leyla Zana'yı da ekler ve bedel ödediklerinden dem vururlar. Leyla Zana'nın ödediği tek bedel Mehdi Zana'dır ona da sırtını dönmüştür. Yüzü şimdilerde türk analıya çevrili.

Bunlar türkiyeciliğin kürtçe tercümesi olan "aşti" sözcüğünü kanıksatmaya ve hep bir ağızdan türkiyeciliği pazarlamaya gönüllü talip olduklarından yüceltiliyorlar, medya tarafından gündemde tutuluyorlar. Bunların şahsında gündemde tutulan türkiyeciliktir.

Mesud Barzani'nin şüphesiz bunlardan bir farkı var, ancak bu teslimiyetçileri türkiyeciliğe iteklediği ve türkiyeciliklerini olumladığı ölçüde kendi onurlu ve güvenilir geçmişini aşındırmakta olduğu aşikar.

Kuzey en büyük parça, bu parçanın 25 milyonluk nüfusunun 5 milyonu sürgünde, % 50'i açlık sınırının altında ve kürtlük adına herhangi bir hakkını kullanması şöyle dursun hala diğer kürtlerle arasına duvar ören işgalci bir devletin zulmü altında. Bu müstevli devletin ırkçı başbakanının kanatları altında bu türkiyecileri kürt kitlesine takdim etmek, yine bu devletin propagandalarına araç olmak, vesile oluşturmak, bu 25 milyona yapılan bir haksızlık olması tahtında onurlu bir davranış değil, yurtseverlik değil.

Kendi için peşmerge, kendi parçası için yurtsever olanların kendi için müslüman olanlarla flörtü/dayanışması fazla temiz ve getirisi olan bir politika tarzı değil. Bunları söylemekle herkese çattığımız yada hakaret etmeye yeltendiğimiz yorumları yapıldı. Oysa biz kimseye hakaret etme ihtiyacında değiliz. Kürt milletinin bir hakarete uğratılmakta, yanlış ve haksız bir yönlendirmeye maruz bırakılmakta olduğunu söyleyegeldik. Şivan'ın ülkeye dönüşünü müteakiben düzenlediği basın toplantısında söyledikleri videodan izlendiği gibi yoruma mahal bırakmayacak açıklıkta. Yutabilen varsa yutsun, yüzü kızarmadan dinleyebilecek olan varsa dinlesin. Bunu bildiğim ve bir kaç satırla ima ettiğim halde Şivan'ın ülkesine dönmesini destekledim ve destekliyorum. Ancak böylelerine aydın, sanatçı ve siyasetçi sıfatını verirken cömert davrandığımı düşünüyorum. Aynı cömertliği sürdürenler lütfen milletin zorluklarını anlamakta cömert davransınlar. Yücelttikleri bu işbirlikçilerden çok milletin desteğe ve cömertliğe ihtiyacı var. Bir aydın ancakki milleti için varolduğunda aydın sıfatına hak kazanır.

***

Gerek jeopolitik konumunun parçaya sunduğu stratejik önem, gerekse toprak ve nüfus büyüklüğü Kuzey'e diğer parçaların motoru ve kazanımlarının garantisi olma özelliği bahşetmiş durumda. İş bununla bitmiyor, Kuzey'in bu özelliği aynı zamanda misyonunu da tanımlıyor.

Hiç kuşkusuz ve tartışmasız söylenebilirki Kuzey bağımsız devlet olmadıkça hiçbir parça bağımsızlaşamayacağı gibi bağımsızlıktan daha geri düzeyde kazanımlarının da herhangi bir garantisi olmayacaktır. Kürdistan'ın herhangi bir parçasındaki kazanımların garantörü işgalci devletlerden bir olmayıp Kuzey Kürdistan'dır. Bu manada İran'ın, Türkiye'nin yada Suriye'nin kürtleri katletlemeleri, kürtleri mayın tarlaları, idamlar ve tehcirle kontrol etmeleri gerçeği önünde bu devletlerden birinin kürtlerin özgürlüklerine güvence olacağını, dayanak olmayı kabul edeceğini varsaymak siyaseten düşülecek vahim bir hata olmazdan önce bariz bir ahmaklıktır. Kaldıki böylesine bir yanılsama ahmaklık nedeniyle değil kirli hesapların sonucu olarak kürtlere dayatılmaktadır.

Kemalizmin özünü kuzeyli kürtlerin TC çatısı altında yaşamaya icbar edilmesi oluşturur. Kemalizmden kurtulmanın fiili anlamı bu mecburiyetin reddiyesinde karşılığını bulur. Irakilik ve Türkiye Cumhuriyeti ile stratejik ortaklık ne kemalizme karşıt konumdadır ne de kürtlere kuzey partilerinin hapsedildiği kemalist kıskaçtan farklısını sunuyor. Lozan mutabakatına uygun bir siyasetin kürt partilerince kendi tercihleri olarak dayatıldığını söyleyebilecek durumdayız. Tam da ortam oluşmuşken arkasında saf tutulması istenen diğer liderlikler kemalist çözüme alternatif bir bir öneriyle ortaya çıkamadı, farklı bir duruş sergileyemediler. Kuzey siyasetinde nitelik değişimi ve bu arada izlenecek lider tahtında saf değişimi için güneyli partilerin mevcut kuzey partileriyle aralarındaki farkın nicel farklılık boyutunu aşması gerekirdi. Kürt partilerinin tümünde gerek Lozan konusunda ve gerekse parçalanmışlığı kabullenişlerinde bir fıtrat ayniyeti var.

Bir Güney düşününüzki sadece otonom bir yönetimi vardır, Irak'la federatif düzeye taşınarak kürtlerin kendi devletini oluşturmasına bile yanaşmamakta, bölgesel devlet denen otonimiyi kabullenmiş ve "Irak'ın bir parçası olarak" kalmayı önüne koymuş bulunmaktadır.

Buna karşılık Güney'de yapılan halk oylamasında Güneyli kürtlerin büyük çoğunluğu bağımsızlık istediklerini belirterek partilerin ve hükümetin tam zıddı yönde irade belirtmişlerdir. Güney hükümetinin başkanlık kurumu da dahil olmak üzere bu sonucun gereklerini izlemek yerine Kuzey'de Öcalan pazarlamacılığından ilhamını alan bir statüyü (özünde statüsüzlük) desteklemeleri halkın iradesine karşı pozisyonda bulunmalarını aklamaya ve meşrulaştırmaya yönelik son derece hatalı ve samimiyetsiz bir siyasettir. Kendi seçmenlerine hitaben; "en büyük parça bile türkiyeciliği hat edinmişken bizlerin ırakilik dışında seçeneğimiz ve gücümüz yok" diyebilmek için Kuzey'in pazarlanmasına omuz verir bir siyasi konuşlanmaya iltifat etmelerinin olumlanacak hiç bir yanı yoktur.Kürt statüsüzlüğü karşısında otonomiyi kazanım sayarız, koruruz ama nihai amaç yerine ikame etmeyiz. Zaten 45 milyonluk bir ulusun mukadderatını tayinde otonominin yetmezliği kadar, ülkenin beşe bölünmüşlüğü karşısında bu bölünmeyi tescil ve kanıksama şeklinde fiili sonuç yaratacağı ortada. Her bir işgalci devletin çatısı altında kalmaya devam edilmesini zorunlu kılmasıyla otonominin kürtlere getirisi ve götürüsü son derece açık ve anlaşılır mahiyettedir.

Güney hükümeti Türkiye ile flörtünde Kuzey kadar Güney'e de sorumsuzdur. Daha önemlisi, Güney hükümetinin siyasi yönelimi kürtlerin geleceği için onulmaz tehlikeleri barındırmaktadır.

Motorunu ve gövdesini tahrip ettiğiniz araçla yol alamazsınız. Kuzey'in teslimiyle bütün Kürdistan düşer. Zaten ayağa kalkamazken "sende mi Mesud" diyen Kuzey'in bu sitemini Shakespeare'den ödünç aldığımız sanılmasın. Kuzey'in Kürdistan mücadelesine yapacağı katkıyı ve düşürülmesinin yol açacağı genel yıkımı Kürdistan adına bir kez daha düşünmekte fayda var.

Bizim Güney'e sevda derecesinde sevgimiz, desteğimiz ve saygımız vardır. Güney'e ölümüne bir bağlılığımız vardır ama siyaseten izlemek zorunda değiliz. Onların siyasi çerçevesinin taşıyıcısı olmak, savunucusu olmak gibi bir mükellefiyetimiz yok. Kaldıki bu çerçeve Kuzey tarafından benimsendiğinde, Kuzeyli parti ve siyasetçilerin bu siyasi çerçeveye adaptasyonu gerçekleştiğinde Kürdistan'ın tümüne felaket çöker. Zaten kendi deneyimlerimizle karşıt tutum aldığımız Öcalan teslimiyetinin özü de bu siyasi çerçevede karşılığını bulmuyormu?

Öcalan içirdiğinde zehir de, Kek Mesud içirdiğinde abı hayat mı oluyor?

Kek Mesud Kuzey'in her şehrine hoş gelir sefa gelir, baş göz üstüne gelir. Hoş kendi evine gelen misafir sayılmaz, bu nedenle fazla debdebeye ve teşrifata gerek de yoktur. Qazi Muhammed'in Mela Mıstefa Nemir için söylediği gibi sadece evin bir odasından diğerine geçmiştir. Bu manada Kek Mesud'un şalına da şepikine de maiyetine de Kuzey'de yer var ama bizim siyasi çerçevemizi biz kendimiz belirleriz. Kek Mesud kendi odasında ne yaparsa kendi bilir, bizim odamızda otonomi/ırakilik, Fethullah'a açık kapı, OYAK'a parsa, Erdoğan'a pişdarlık çorabıyla yatıp burnumuzun direğini düşürdüğünde bu ne koku diye sorarız. Burnu yanmayan için beis yok.

Biz sadece bağımsızlığı alkışlar ve ona pişdarlık ederiz.cebaxcor.blogspot


Bersivan / Yanıtlar :
 • 5vudf4kt - Michaelpoems - 14.09.2017 - 01:47:11
 • w9q4m1vj - Aaronded - 13.09.2017 - 13:21:57
 • l4hmnaqv - KennethVed - 12.09.2017 - 15:57:50
 • tfcppult - Charlestem - 03.09.2017 - 10:11:33
 • y08tc506 - KennethVed - 17.07.2017 - 09:54:28
 • p69oq9is - BennybaX - 11.07.2017 - 11:12:10
 • uzhzqfag - TracyCak - 11.06.2017 - 00:16:54
 • yr3i3p4q - PhyllisBlaby - 26.04.2017 - 23:12:41
 • ynqeqzm4 - Eugenefut - 15.04.2017 - 14:53:31
 • ygdtalqp - Michaelpoems - 18.03.2017 - 09:40:32
 • q5r7urkn - Aaronded - 18.03.2017 - 09:02:17
 • afegt3am - Eugenefut - 18.03.2017 - 07:08:06
 • okobi8l8 - Michaelpoems - 17.03.2017 - 21:00:17
 • nhck6vmk - Eugenefut - 17.03.2017 - 13:44:23
 • 9amt0ask - KennethVed - 07.03.2017 - 22:19:32
 • 38y5mn9o - AlfredBus - 04.03.2017 - 06:59:37
 • 29z28lvn - AlfredBus - 03.03.2017 - 13:39:34
 • cvgbutq6 - AlfredBus - 22.01.2017 - 16:47:14
 • gfsr7p1l - AlfredBus - 22.01.2017 - 04:29:36
 • 1jghjb5r - Michaelpoems - 21.01.2017 - 21:28:48
 • 5igjovjr - TracyCak - 20.01.2017 - 14:52:16
 • h0e7tbl8 - Eugenefut - 20.01.2017 - 07:41:53
 • 8tvs8sty - Eugenefut - 19.01.2017 - 18:35:43
 • g207kk23 - Eugenefut - 19.01.2017 - 01:43:39
  • John - Smitha653 - 08.03.2017 - 06:13:40
  • Cheap goods - Johnf933 - 08.03.2017 - 06:12:23
  • Cheap goods - Johnd155 - 08.03.2017 - 06:11:33
 • 0j85lkwg - Aaronded - 17.01.2017 - 07:16:23
 • kfmki3nr - AlfredBus - 17.01.2017 - 05:19:56
 • 9x9iqrcc - Eugenefut - 16.01.2017 - 01:52:31
 • rq023dpy - TracyCak - 14.01.2017 - 03:08:27
 • dwsjoe7f - Aaronded - 11.01.2017 - 04:47:11
 • 499m686k - Michaelpoems - 08.01.2017 - 09:43:33
 • t2kvgfq4 - Robertbap - 07.01.2017 - 23:41:27
 • aue79giz - Charlestem - 05.01.2017 - 02:58:08
 • 681snd97 - Michaelpoems - 02.01.2017 - 14:53:13
 • 4ohp53mn - TracyCak - 31.12.2016 - 01:11:58
 • asi56rzh - Eugenefut - 30.12.2016 - 03:50:14
 • rz5f01xb - asdemirkqmr - 21.12.2016 - 16:47:25
 • dopbm82h - asdemrtw1yg - 20.12.2016 - 06:34:47
 • 7jsttyq4 - asdemi6zql5 - 13.12.2016 - 20:40:03
 • xaf0vclm - asHyncu49puk - 11.12.2016 - 00:41:40
 • ja4uy26k - asHyncz10iah - 10.12.2016 - 19:02:45
 • c83yn486 - asHyncrq9kun - 10.12.2016 - 02:28:42
 • reg1kugf - asHyncpe10wy - 02.12.2016 - 17:59:58
 • e5o19uuj - asHyncyu7arw - 30.11.2016 - 23:24:48
 • j6fgq3pv - asHync6j62pg - 30.11.2016 - 00:08:50
 • r17qk8yg - asHync5joxua - 26.11.2016 - 08:45:44
 • bpq4vas0 - asHyncc8e67d - 25.11.2016 - 07:58:47
 • 5now33wy - asHyncn8yo4v - 24.11.2016 - 03:03:47
 • ulznq2hv - asHync39iuhb - 10.11.2016 - 15:32:13
 • fndghr6n - asHync1fjsqz - 08.11.2016 - 23:28:13
 • gkpbvgk9 - asHyncbstzn7 - 07.11.2016 - 19:24:28
 • c7mmkmgv - asHync8bwwjc - 04.11.2016 - 20:45:15
 • 9mburykb - asHyncgzjxfm - 03.11.2016 - 10:09:46
 • 1ev4918n - asHync7xk85k - 02.11.2016 - 23:51:32
 • wri14v9c - asHynce6rw7s - 02.11.2016 - 18:41:45
 • r6onmxd4 - asHyncpyemu7 - 31.10.2016 - 13:58:42
 • e6ersxty - asHyncpjvft0 - 30.10.2016 - 14:04:58
 • 4m4n56hb - asHync3zw1n7 - 23.10.2016 - 06:04:41
 • 20qnp7zj - asHyncl3pnrf - 11.10.2016 - 09:17:12
 • pej4xlcn - asHyncs1di7i - 08.10.2016 - 01:14:19
 • vlxh785a - asHynccukkkb - 30.09.2016 - 06:18:00
 • svydetdm - asHynczznjug - 17.09.2016 - 12:08:37
 • zsk0p55a - asHyncjbcrs1 - 15.09.2016 - 14:04:21
 • w9dubmc2 - asHyncusfowc - 08.09.2016 - 06:35:01
 • bhd1303x - asHynczsngom - 07.09.2016 - 07:29:26
 • l4lk5l9k - asHync85hra6 - 06.09.2016 - 18:13:15
 • 1ld809jq - asHyncgd9x91 - 06.09.2016 - 03:06:46
 • sekjenng - asHynci0jwzi - 06.09.2016 - 00:42:40
 • u3kzvym8 - asHync9hncy1 - 05.09.2016 - 02:39:23
 • h9z9lg44 - asHyncwuekly - 04.09.2016 - 11:38:42
 • qdy88u0l - asHync8d8ct1 - 04.09.2016 - 11:00:30
 • eqxuatko - asHyncxc1c67 - 04.09.2016 - 06:37:24
 • texc2se4 - asHyncayq7yy - 02.09.2016 - 19:37:13
 • nyh4a2t9 - asHyncgnu7ug - 01.09.2016 - 08:59:00
 • 2cwrnvl5 - asHyncfbvich - 29.08.2016 - 08:56:47
 • zqvkjbdr - asHyncd4ww4s - 27.08.2016 - 22:38:29
 • yrnky5u0 - asHyncq0zdc8 - 26.08.2016 - 20:33:48
 • c3vulecs - asHyncxj6myf - 22.08.2016 - 13:40:16
 • zk25yox0 - asHyncw43h51 - 21.08.2016 - 21:34:36
 • r7roxzfq - asHynciw51sh - 05.08.2016 - 18:48:03
 • eyvuu3rm - asHyncmwdq4o - 05.08.2016 - 15:41:49
 • zrclcoav - asHyncemb308 - 05.08.2016 - 02:57:52
 • 2i6ibg72 - asHyncab3x51 - 04.08.2016 - 19:43:31
 • iu5dd92e - asHyncl20p2w - 04.08.2016 - 05:42:32
 • 8gkemuqk - asHyncc847q2 - 03.08.2016 - 10:13:07
 • ax8ml4gi - asHynckc3g9e - 02.08.2016 - 16:20:05
 • nbkfkdgy - asHynch2rr5n - 02.08.2016 - 05:28:26
 • a6amrb0v - asHyncj9owjr - 31.07.2016 - 17:25:32
 • 0o0d71oc - asHyncmndz4l - 29.07.2016 - 00:50:03
 • rr8ibk9g - asHync5a294m - 28.07.2016 - 23:02:10
 • znnl29la - asHyncxmva0a - 28.07.2016 - 20:04:08
 • jh9ueycv - asHyncs96ej7 - 28.07.2016 - 10:53:58
 • i3ne19gx - asHync8xtb78 - 27.07.2016 - 22:22:36
 • gwqu254t - asHync0j479l - 26.07.2016 - 17:10:22
 • 27djwcyj - asHync4ndu1w - 26.07.2016 - 11:06:53
 • jctugcn6 - asHyncfxglhg - 26.07.2016 - 01:14:27
 • uqw0lu2g - asHyncapdu50 - 25.07.2016 - 15:40:22
 • dze6cuet - asHyncm53wso - 24.07.2016 - 09:10:43
 • 6ej4obas - asHynckflj0n - 18.07.2016 - 12:52:46
 • otm9d8gt - asHynceaz4dn - 17.07.2016 - 16:57:56
 • ovodu50a - asHyncz28h36 - 14.07.2016 - 08:31:15
 • oq2pgu5m - asHyncqbnynx - 08.07.2016 - 04:38:04
 • mgmwo064 - asHyncz2yyvu - 07.07.2016 - 01:22:10
 • im6jpwke - asHyncvkoedx - 22.06.2016 - 06:54:21
 • o05u3fl6 - asHyncv25ycq - 22.06.2016 - 02:43:35
 • 4r89mcbr - asHynckbtcca - 21.06.2016 - 05:00:02
 • m498k9na - asHyncg67inr - 21.06.2016 - 01:06:34
 • suk8j43o - asHyncizrrfw - 20.06.2016 - 18:07:04
 • av6ygzrc - asHyncuhdfah - 15.06.2016 - 13:31:32
 • u7dj4yz7 - asHyncig0cnf - 14.06.2016 - 23:14:14
 • fdeyfci5 - asHync8l8r3j - 14.06.2016 - 19:10:26
 • w1bjw0b1 - asHync05s5kk - 11.06.2016 - 03:44:19
 • 7fkcf7s0 - asHyncni82za - 09.06.2016 - 18:19:46

[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]


Serbesti Web / 2003 - 2013
E-mail: serbestiyakurdistan@hotmail.com